Warto wiedzieć

Sierść psów nie rośnie przez cały czas, lecz jej rozwój ma charakter cykliczny. Każdy taki cykl składa się z fazy wzrostu i fazy odpoczynku. U psów cykl rozwojowy sierści ma różną długość i w dużej mierze jest uzależniony od rasy psa. Jednak psy reprezentujące większość ras przechodzą sześciomiesięczny cykl wymiany sierści, w którym linienie następuje 2 razy w roku: wczesną wiosną i jesienią. Sygnałem dla organizmu do rozpoczęcia procesu linienia są zmiany długości dnia i natężenia światła dziennego. Jednak w dzisiejszych czasach wiele psów mieszka wyłącznie w domu i dlatego przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie psy te przebywają w sztucznym świetle. Dlatego zdarza się. że niektóre psy linieją przez cały rok.

Intensywne linienie dotyczy psów, których szata składa się z dwóch warstw: miękkiego i puszystego podszerstka oraz włosów okrywowych, które są dłuższe (długość zależna jest od rasy) i twardsze. Podszerstek ma za zadanie chronić zwierzę przed niskimi temperaturami, dlatego na zimę to głównie ta warstwa staje się grubsza i gęstsza. Latem zarówno podszerstek, jak i włos okrywowy stają się słabsze.

Gdy Twój pies linieje, konieczne jest:

  • regularne, częste czesanie i szczotkowanie w celu usunięcia zbierającego się w dużych ilościach martwego włosa; zabiegi szczotkowania i rozczesywania sierści działają na skórę jak masaż, a zatem poprawiają jej ukrwienie, jak również stymulują wzrost nowych włosów. Aby dobrze wyczesać martwą sierść nie wystarczy czesać zwykłymi szczotkami dla psów. Zwykle potrzebne są specjalne przybory.
  • kąpiel – podczas kąpieli pies pozbywa się znacznej ilości martwego włosa; odpowiednie szampony i preparaty ułatwią rozczesywanie sierści i zapobiegną nadmiernemu elektryzowaniu.
  • rozczesywanie kołtunów – martwe włosy maja tendencję do filcowania. Kołtuny blokują dopływ powietrza do skóry, co może doprowadzić do przykrych dolegliwości skórnych (podrażnienia, odparzenia), a nawet do zakażeń bakteryjnych. Pamiętaj, że jeśli zajdzie konieczność wycięcia kołtunów (powinna to być ostateczność), należy udać się do profesjonalisty, który wie, jak prawidłowo przeprowadzić taki zabieg.

Dopiero po sezonowej wymianie włosa warto zadbać o wzbogacenie diety psa o składniki, które wpływają korzystnie na kondycję sierści i skóry. Suplementy diety powinny zawierać takie składniki, jak: metionina, biotyna, cynk, witamina E oraz nienasycone kwasy  tłuszczowe.